Jurnalul.ro Sport Sporturi Națioanala feminină de baschet calificată în sferturile turneului din Azerbaidjan, din FIBA 3x3 Series 2023

de Redacția Jurnalul    |    12 Iun 2023   •   21:18
Sursa foto: Facebook Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminină de baschet 3x3 a României s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Şuşa (Azerbaidjan), din circuitul FIBA 3x3 Women's Series 2023, după ce a învins echipa Turciei cu scorul de 19-18.

România învinge Turcia în ultima secundă a partidei contând pentru Grupa A din cadrul FIBA 3x3 Women’s Series 2023 - Shusha Stop și reușește calificarea în sferturile de finală, acolo unde va evolua mâine, de la ora 12:00, împotriva Ungariei, scrie Federatia Romana de Baschet, pe Facebook.

Victoria a fost adusă de Anca Şipoş, cu o aruncare reuşită în ultima secundă. Pentru tricolore au mai evoluat Ecaterina Armanu, Bianca Fota şi Bianca-Ioana Nagy-Voica.

România pierduse primele două meciuri din Grupa A, 11-20 cu Neftci Baku (Azerbaidjan) şi 15-21 cu Germania.

Marţi, în sferturi, Naționala feminină a României de baschet  va juca cu echipa Ungariei (12:00, ora României).