Jurnalul.ro Sport Sporturi Nicholas David Ionel a câștigat finala turneului ITF de la Jakarta

Nicholas David Ionel a câștigat finala turneului ITF de la Jakarta

de Redacția Jurnalul    |    29 Ian 2023   •   16:20

Jucătorul român de tenis Nicholas David Ionel a câștigat duminică finala turneului ITF masculin simplu M15 din Jakarta, Indonesia. Românul, principal favorit și locul 228 în clasamentul mondial ATP, l-a învins în pe favoritul numărul 4, pe indianul Sidharth Rawat (29 ani, 588 ATP).

Ionel s-a impus cu 4-6, 5-1, 7-6 (9) după un tiebreak cu emoții, câștigând al zecelea turneu ITF al carierei.

În drumul său spre finală, Ionel i-a învins pe sârbul Boris Butulija, coreeanul Sanhui Shin, indonezianul Rifqi Fitriadi și pe japonezul.

Turneul de la Jakarta a fost dotat cu premii totale în valoare de 15.000 dolari.

Nicholas David Ionel va atinge începând de luni un nou maxim al carierei în clasamentul ATP, urmând să ocupe locul 225.