Jurnalul.ro Sport Sporturi Niculescu, în turul 2 la Indian Wells! Gallovits şi Cîrstea, out!

Niculescu, în turul 2 la Indian Wells! Gallovits şi Cîrstea, out!

10 Mar 2011   •   09:25

Intrată pe tabloul principal după ce a fost nevoită să joace în calificări, Monica Niculescu a acces, miercuri, în turul secund al turneului WTA de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 3.645.000 de dolari, informează AFP.

Jucătoarea română a învins-o în runda inaugurală cu scorul de 6-3, 6-1, pe Anastasia Rodionova (Australia) şi va juca, în faza următoare a competiţiei, cu Marion Bartoli (Franţa), cap de serie numărul 15, care a fost direct acceptată în turul 2.

În schimb, sportiva Edina Gallovits-Hall a fost întrecută, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, de Coco Vandeweghe (SUA), beneficiară a unui wild-card.

Pentru calificarea în turul doi la Indian Wells, Monica Niculescu va primi 50 de puncte WTA şi un cec în valoare de 11.500 de dolari, în timp ce Gallovits-Hall va încasa 7.050 de dolari şi cinci puncte.

Venită la rându-i din calificări, Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur al concursului de rusoaica Alla Kudriavţeva în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 6-3.