Jurnalul.ro Sport Sporturi Medalii pentru gimnastica românească la CE de la Moscova

Medalii pentru gimnastica românească la CE de la Moscova

de Mihai Igirosanu    |    21 Apr 2013   •   15:23

Ultima zi a Campionatelor Europene de Gimnastică găzduite de Moscova a fost una aproape perfectă pentru delegaţia României.  Aşa cum era de aşteptat, omul numărul 1 al echipei noastre a fost Larisa Iordache. După argintul obţinut vineri în concursul de individual compus şi aceeaşi medalie cucerită sâmbătă, la sărituri, bucureşteanca a urcat ieri şi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Gimnasta care va împlini 17 ani pe 19 iunie a câştigat clar competiţia de la bârnă, evoluţia ei extrem de sigură fiind notată cu 15.266. Succesul de la acest aparat a fost deplin pentru românce, pentru că Diana Bulimar a obţinut medalia de argint, după o prestaţie în urma căreia a primit 14.833 din partea arbitrilor. Cele două gimnaste din România i-au luat faţa principalei adversare din toată competiţia, rusoaica Anastasia Grişina, care nu a impresionat deloc şi a luat doar bronzul, fiind notată cu 14.366. Larisa Iordache şi Diana Bulimar au încheiat splendid participarea românească de la CE desfăşurate la Moscova, cucerind medaliile de argint şi, respectiv, bronz în finala de la sol. Larisa a fost a doua, cu nota 14.733, iar Diana a treia (14.533), cele două fiind depăşite de rusoaica Kseniia Afanasieva, care a primit 15.166 după un exerciţiu spectaculos şi valoros.

Koczi, argint la sărituri!
Graţie lui Flavius Koczi, echipa masculină a României şi-a salvat imaginea la ediţia moscovită a “europenelor”. După ce sâmbătă a ratat de puţin podiumul în competiţia de la sol, Koczi a izbutit ieri la prânz o evoluţie foarte bună la sărituri. Reşiţeanul care pe 26 august va împlini 26 de ani a intrat ultimul în concurs. Un mic pas la aterizare a urmat unei execuţii impecabile, care i-au adus sportivului legitimat la Dinamo nota 14.616 şi medalia de argint. Koczi putea spera chiar şi la aur, însă a acuzat ceva probleme musculare după prima execuţie, iar a doua săritură a fost una slabă. Aurul i-a revenit reprezentantului gazdelor, Denis Ablyazin. În totalitate, România a cucerit 7 medalii la această ediţie a Campionatelor Europene de Gimnastică. Larisa Iordache a pus la gât o medalie de aur şi trei de argint, Diana Bulimar a câştigat un argint şi un bronz, iar Flavius Koczi a devenit vicecampion european la sărituri.