Jurnalul.ro Sport Sporturi Oltchim a câştigat şi Cupa României reuşind eventul!.

Oltchim a câştigat şi Cupa României reuşind eventul!.

21 Mai 2011   •   12:17

Oltchim Ramnicu Valcea a castigat, sambata, pentru a 14-a oara in istorie Cupa Romaniei la handbal feminin, dupa ce a invins pe Otelul Galati cu scorul de 40-29 (17-16), in finala jucata in Sala Sporturilor din Bacau.

Echipa valceana, care a reusit astfel eventul dupa ce castigase si titlul de campioana, a inceput excelent meciul si a condus cu 7-1 si 9-2, dar Otelul a revenit apoi in joc gratie unei prestatii excelente a Alinei Braniste-Horjea. Horjea a marcat 10 goluri in prima repriza, iar Otelul a reusit egalarea in min. 29, 15-15, dar la pauza Oltchim a intrat cu avantaj minim, 17-16.

La reluare, echilibrul s-a mentinut doar timp de patru minute, deoarece din minutul 34 (18-18) galatencele nu au marcat timp de 9 minute, pana la scorul de 25-18. Oltchim a jucat dezinvolt si s-a impus clar, dovedindu-si valoarea, cu scorul de 40-29.

Golurile Oltchimului au fost inscrise de Ionela Stanca, Iulia Curea, Ada Nechita, Valentina Ardean, Oana Manea - cate 5 goluri, Iulia Managarova - 4, Patricia Vizitiu, Adina Fiera, Yeliz Ozel - 3, Roxana Han, Steluta Luca - 1. Pentru Otelul au punctat Braniste-Horjea - 12 goluri, Artean - 4, Curtean - 3, Bodarlau, Tudor, Trandafir, Cioaric - cate 2, Gheorghe, Iacob - 1.

In urma prezentei in finala Cupei Romaniei, Otelul va evolua in Cupa Cupelor, iar Oltchim va juca in Liga Campionilor.

Primul episod al Cupei Romaniei a avut loc in sezonul 1977-1978 si s-a incheiat cu victoria Universitatii Timisoara. Din cele 27 de editii desfasurate, cele mai multe trofee au fost cucerite de Oltchim Ramnicu Valcea, 14 cu cea din 2011, dintre care 10 consecutive in perioada 1990-2002. A doua echipa cu palmares bogat in Cupa Romaniei este Stiinta Bacau, de cinci ori castigatoare, in anii 1980, 1982, 1983, 1986 si 1989. Au mai obtinut trofeul Rulmentul Brasov si Muresul Targu Mures, de cate doua ori, Rapid Bucuresti, Confectia Bucuresti, Terom Iasi si Silcotub Zalau, cate odata.