Jurnalul.ro Sport Sporturi Oltchim, a treia victorie în grupa C a Ligii Campionilor

Oltchim, a treia victorie în grupa C a Ligii Campionilor

15 Oct 2011   •   19:10

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a invins sambata, in deplasare, finalista sezonului trecut Itxako Navarra, scor 25-22 (10-12), in etapa a III-a din grupa C a Ligii Campionilor.

Primul gol s-a marcat abia in minutul 5 (Martin), ambele echipe ratand cu nonsalanta in debut, inclusiv de la 7 metri (Oana Chirila). Itxako a continuat sa se mentina la conducere, 3-1 (min. 7) si 5-2 (min. 11), ritmul de joc impus de iberice fiind greu de contracarat de Oltchim. In ofensiva, echipa valceana s-a precipitat la fiecare atac, ratand oportunitati bune de a reduce din handicap (7-3, min. 15). "Prea repede, e prea repede! Aveti rabdare!", le-a spus antrenorul Radu Voina, la time-out cerut rapid, dupa care Oltchim a marcat de doua ori, 7-5. Itxako a ripostat la randul sau, 11-7 (min. 23), dar nu a putut mentine diferenta, 11-10 (min. 26) si 12-10, la pauza.

La reluare, Oltchim a ratat trei atacuri consecutive, Itxako profitand din plin, 14-10 (min. 33). Jocul lent, fara prea multe variante la finalizare, dar si ratarile, l-au exasperat pe antrenorul Radu Voina. A introdus-o pe teren pe Patricia Vizitiu, care a revitalizat jocul, 14-13 (min. 37). Treptat, Oltchim a revenit la stilul sau obisnuit, iar interventiile Talidei Tolnai au dat moral coechipierelor, care au reusit egalarea, 14-14 (min. 40). Meciul s-a "incins", egalitatea persistand pe tabela, 18-18 (min. 46). Dupa un minut, Ada Nechita a adus Oltchim pentru prima data in avantaj, 18-19, iar Ozel a inscris pentru 19-21 (min. 49), obligand Itxako sa intre la time-out.

Aceeasi Ozel a realizat faza meciului, in minutul 21, cand i-a pasat pe la spate Oanei Manea, care a marcat nestingherita, pentru 19-22, aducand bucurie celor aproximativ 70 de suporteri romani din tribune. Cu cinci minute ramase din meci, Oltchim conducea cu 20-23, iar cand Manea a marit avantajul la 20-24, zarurile erau deja aruncate. Itxako nu si-a mai revenit, finalista Ligii Campionilor cedand pe teren propriu si oferind Oltchimului fotoliul de lider, cu 6 puncte, dar si prima sansa la calificarea in grupele principale. Ibericele coboara pe locul doi, cu 4 puncte.