Jurnalul.ro Sport Sporturi Performanță extraordinară: Bianca Ghelber, calificată la Campionatele Mondiale

Performanță extraordinară: Bianca Ghelber, calificată la Campionatele Mondiale

de Redacția Jurnalul    |    23 Iul 2023   •   10:20

Sportiva Bianca Ghelber a câștigat sâmbătă seara întrecerea de la aruncarea ciocanului din cadrul World Athletics Continental Tour – silver, meeting desfășurat la Madrid și s-a calificat la Campionatele Mondiale.

Bianca Ghelber, legitimate la SCM Bacău-CSA Steaua, antrenori Mihaela Melinte și Mirela Țermure, a câștigat concursrul de la Madrid cu o încercare care a măsurat 73,80 m, transmite Federația Română de Atletism.

Astfel, campioana europeană en-titre nu numai că s-a clasat pe primul loc, dar și-a îndeplinit și baremul pentru Campionatele Mondiale, programate în a doua jumătate a lunii august, la Budapesta.

În aceeași competiție, Andrei Rareș Toader (CS Dinamo București, antrenor Nicoleta Grasu) s-a clasat pe locul cinci la aruncarea greutății, cu 20,45 m. Prima poziție a revenit jamaicanului Rajindra Campbell, cu 22,22 m.