Jurnalul.ro Sport Sporturi Polonezul Jakub Kaczmarek a câştigat a 54-a ediţie a Turului Ciclist al României

07 Sep 2021   •   08:40

Polonezul Jakub Kaczmarek a câştigat cea de-a 54-a ediţie a Turului Ciclist al României, în vreme ce românul Serghei Ţvetcov s-a clasat pe locul secund.

Cicliştii au parcurs, în ultima etapă a Turului Ciclist, traseul de 5,8 km între Bulevardul Kiseleff - Piaţa Presei Libere de 17 ori, cu o viteză medie de 46 de km/oră.

Cicliştii români au făcut o figură frumoasă şi pe final de Tur: Daniel Crista a câştigat două din cele trei sprinturi intermediare de pe traseu, iar Eduard Grosu a trecut al treilea linia de sosire. Cel mai puternic din sprintul de pe Kiseleff a fost Patryk Stosz, de la Voster ATS, care a mai câştigat şi etapa de la Deva, urmat de Dusan Rajovic (Echipa Naţională a Serbiei). România a fost reprezentată onorabil şi în clasamentul general, cu Serghei Ţvetcov, pe locul doi şi Emil Dima pe locul 8.

La final de Turul României, au îmbrăcat tricouri distinctive:

• Tricoul Galben de lider în clasamentul general - Jakub Kaczmarek, Mazowsze Serce Polski.
• Tricoul Roşu, de lider în clasamentul pe puncte - Patryk Srosz, Voster ATS Team.
• Tricoul Verde, de lider în clasamentul căţărătorilor - Maciej Paterski, Voster ATS Team.
• Tricoul Alb, de lider în clasamentul U23 - Maksym Bilyi, D'Amico UM Tools.
• Tricoul Albastru de lider în clasamentul românilor - Serghei Țvetcov, Wildlife Generation .
• Tricoul gri, de lider în clasamentul echipelor - Androni Giocattoli Sidermec.