Jurnalul.ro Sport Sporturi România a învins Croaţia cu 31-22 şi visează la semifinale!

România a învins Croaţia cu 31-22 şi visează la semifinale!

13 Dec 2010   •   12:40

Naţionala feminină de handbal a României îşi păstrează şansele de calificare în semifinalele Campionatului European după victoria categorică obţinută în această seară, scor 31-22 (14-12), în meciul cu Croaţia, primul din grupa principală.

Jucătoarele noastre au început destul de bine şi au condus în permanenţă, graţie jocului bun cu pivotul, însă avantajul nu a crescut niciodată în prima repriză la mai mult de două goluri. Desprinderea a venit însă imediat după pauză, când elevele lui Radu Voina au marcat trei goluri consecutive. Croatele au revenit apoi până la 22-20 în minutul 47, dar până la final au mai înscris decât de două ori, în timp ce Nechita şi Stanca au făcut spectacol pe contraatac.

Marcatoarele echipei noastre au fost: Manea 7 goluri, Neagu 7, Nechita, 4, Stanca 4, Fiera 4, Paraschiv, Han, Brădeanu, Elisei şi Geiger.

S-a rupt Paula Ungureanu!
142350-.jpgVictoria din partida cu Croaţia a fost plătită scump de reprezentativa noastră. Portăriţa Paula Ungureanu s-a accidentat grav la genunchiul stâng la mijlocul reprizei secunde, în momentul în care avea un procentaj de intervenţii reuşite de 44%, şi a devenit indisponibilă pentru restul Campionatului European. România a mai avut o jucătoare accidentată la acest turneu, căpitanul Cristina Vărzaru, care a fost înlocuită de Ada Nechita.

21:45  Danemarca - Muntenegru

Clasament: 1. Danemarca 6p (+12), 2. România 4p (+10), 3. Muntenegru 4p (+3), 3. Rusia 2p (-2), 5. Croaţia 2p (-14), 6. Spania 0p (-9)