Jurnalul.ro Sport Sporturi România debutează cu eșec la Europeanul de handbal feminin din Danemarca

România debutează cu eșec la Europeanul de handbal feminin din Danemarca

03 Dec 2020   •   22:15

Fără trei jucătoare de bază în lot, echipa națională de handbal feminin a României a jucat modest împotriva Germaniei și a pierdut, joi, la debutul Campionatului European, cu scorul de 22-19 (13-10).

Cristina Neagu a făcut un joc șters, mai ales în prima repriză, când nu a reușit deloc să își regleze tirul. Cu toate acestea ea a avut cele mai multe reușite, marcând patru goluri, din 14 aruncări.

Yuliya Dumanska e singura jucătoare a cărei prestație s-a ridicat la nivelul adversarului, salvând echipa României de la o înfrângere mult mai rușinoasă.

România a fost condusă tot meciul, înregistrându-se doar două rezultate de egalitate, la jumătatea reprizei secunde, într-un moment în care Dumanska a apărat 6 acțiuni ale Germaniei, inclusiv o aruncare de la 7 metri.

„Ne dorim victoria în următorul meci. Azi Germania a fost mai bună. Ne odihnim și ne pregătim pentru prima victorie din grupă”, a declarat, la finalul meciului, Cristina Laslo.

România joacă al doilea meci din Grupa D sâmbătă, de la ora 17.00, împotriva Poloniei.

(sursa: Mediafax)