Jurnalul.ro Sport Sporturi România, învinsă clar de Franţa, în ultimul meci din grupă la Campionatul Mondial

08 Dec 2017   •   22:41
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă clar de Franţa, cu scorul de 26-17 (17-7), vineri seara, la Trier, în ultimul meci al tricolorelor în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania.

România, care era deja câştigătoarea grupei înaintea meciului, a cedat fără drept de apel în faţa vicecampioanei olimpice, selecţionerul spaniol Ambros Martin menajând câteva piese de bază, precum Cristina Neagu şi Eliza Buceschi.

În optimi, România va întâlni echipa clasată pe locul patru în Grupa B, Cehia, meciul fiind programat luni, la Leipzig.

România a început perfect meciul şi conducea cu 2-0 după 6 minute de joc. Au urmat aproape zece minute în care tricolorele nu au mai marcat, iar Franţa a întors rezultatul, după şase goluri consecutive, 6-2 (16). La pauză, Franţa avea zece goluri în plus pe tabelă, 17-7, iar diferenţa s-a menţinut şi în partea secundă, în care jucătoarele noastre nu au reuşit să reducă aproape deloc ecartul. Franţa s-a impus în cele din urmă cu 26-17.

La franţuzoaice au jucat Niombla (CSM Bucureşti), Camille Ayglon (CSM Bucureşti), Pineau (ex-HCM Baia Mare), Landre (ex-SCM Craiova).

Pentru România au marcat Cristina Florianu 6 goluri, Ana-Maria Dragut 3, Aneta Udriştioiu 2, Cristina Laslo 2, Timea Tătar 1, Crina Pintea 1, Ana-Maria Popa 1, Melinda Geiger 1.

Golurile Franţei au fost reuşite de Manon Houette 7, Kalidiatou Niakate 5, Laura Flippes 4, Grace Zaadi 2, Siraba Dembele 2, Alexandra Lacrabere 2, Gnonsiane Niombla 1, Laurisa Landre 1, Allison Pineau 1, Blandine Dancette 1.

Au arbitrat tunisienii Samir Krichen şi Samir Makhlouf.

Ultimul meci din Grupa A opune echipele Sloveniei şi Spaniei.