Jurnalul.ro Sport Sporturi România învinsă de Georgia în semifinala Campionatului European de Rugby 2023

România învinsă de Georgia în semifinala Campionatului European de Rugby 2023

de Redacția Jurnalul    |    05 Mar 2023   •   16:21
Sursa foto: Picasa

Naționala de rugby a României a suferit, duminică, o înfrângere în fața Georgiei, în semifinala competiției Rugby Europe Championship, disputată la Tbilisi. Pe lângă calificarea în finala competiției, cele două echipe și-au disputat și trofeul Antim Ivireanu.

Georgia s-a impus cu 31-7 (17-0), la capătul unui meci dominat integral de gazde.

Sharikadze și Todua a culcat în terenul de țintă al stejarilor în prima repriză, Abzhandadze transformând ambele eseuri și reușind alte 3 puncte din lovitură de pedeapsă (17-0).

În debutul reprizei secunde, georgienii au reușit un nou eseu transformat, pentru 24-0, Căpățână și Melinte reducând din diferență, în minutul 63, cu singurul eseu transformat reușit de echipa României în această semifinală.

Tabutsadze, cu eseu, și Matkava, cu transformarea, au stabilit apoi scorul final al meciului.

România va întâlni Spania, în finala mică, pe 19 martie, la Badajoz, acolo unde va avea loc și finala, dintre Georgia și Portugalia.