Jurnalul.ro Sport Sporturi Sabrera Bianca Pascu, locul al treilea la Grand Prix-ul de la Seul

Sabrera Bianca Pascu, locul al treilea la Grand Prix-ul de la Seul

01 Apr 2018   •   18:30

Sportiva română Bianca Pascu a ocupat locul al treilea la Grand Prix-ul de sabie de la Seul (Coreea de Sud), duminică, după ce a fost învinsă în semifinale de fosta campioană olimpică Olga Harlan (Ucraina), cu scorul de 15-14.

Sportiva legitimată la CS Dinamo, antrenată de Florin Zalomir, a trecut în primul tur de Maria Belen Perez Maurice (Argentina), cu 15-10, apoi a învins-o pe grecoaica Despina Georgiadou, cu 15-8, în optimi s-a impus în optimi în faţa italiencei Martina Criscio, cu 15-13, în sferturi a dispus de Shao Yaqi (China), cu 15-14, dar a cedat în penultimul act în faţa liderului mondial.

Harlan a câştigat competiţia, după 15-7 în finala cu Anna Marton (Ungaria).

În 2018, Bianca Pascu a câştigat pe 17 martie Cupa Mondială de la Atena, după 15-11 în finala cu Liza Pusztai (Ungaria).