Jurnalul.ro Sport Sporturi Sabrerul Rareş Dumitrescu, locul 3 la Cupa Mondială de la Atena

Sabrerul Rareş Dumitrescu, locul 3 la Cupa Mondială de la Atena

01 Mai 2011   •   18:19
Sursa foto: /AFP

Scrimerul român Rareş Dumitrescu s-a clasat pe locul 3 În concursul individual de sabie din cadrul Cupei Mondiale de la Atena, prima competiţie de calificare pentru Jocurile Olimpice 2012 de la Londra.

Dumitrescu a trecut, pe rând, în turul 1 de polonezul Marcin Koscielniakowski, scor 15-4, în turul 2 de sportivul din Belarus Dmitri Lapkes, scor 15-13, în optimişe de finală a dispus de francezul Julien Pillet, scor 15-10, iar în sferturi a trecut de italianul Aldo Montano, scor 15-14. Sabrerul nostru a pierdut în semifinale la francezul Nicolas Limbach (9-15).

Concursul a fost câştigat de reprezentantul Ungariei, Aron Szilagyi, ca urmare a abandonului lui Nicolas Limbach.

Cosmin Hănceanu a terminat pe locul 25, Alexandru Sireteanu - 54, Ciprian Gălăţeanu - 69, Tiberiu Dolniceanu - 80, Mihai Bela - 81, Florin Zalomir - 84, Alin Badea - 166.

În întrecerea pe echipe, România a ocupat locul 4, după ce a pierdut finala mică în faţa Franţei, scor 32-45. Echipa noastră a învins Turcia în optimi (45-26), Belarus în sferturi (45-42), dar a cedat în semifinale în faţa Rusiei (39-45).