Jurnalul.ro Sport Sporturi Sabrina Maneca Voinea, medalie de bronz la Campionatele Europene de gimnastică artistică

de Redacția Jurnalul    |    16 Apr 2023   •   19:44
Sursa foto: CSM Constanta Gimnastica

Românca Sabrina Maneca Voinea, în vârstă de 15 ani, a câștigat medalia de bronz la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Antalya.

La 15 ani, la prima competiţie de anvergură la senioare, Sabrina Maneca Voinea a prezentat în finala la sol cel mai dificil exerciţiu (D- 5.9), a primit 13.566, fiind devansată de britanicele Jessica Gadirova (14.000) şi Alice Kinsella (13.666). Ana Maria Bărbosu a fost a 7-a cu 12.800.

La bârnă, Amalia Ghigoarta s-a clasat pe locul 6, cu 12.900. Debutantă la europenele de senioare, Ama nu a ratat, dar dificultatea exerciţiului ei a fost mai mică decât a medaliatelor: Sanne Wevers (Olanda)- aur, 13.800, Manila Esposito (Italia) – argint, 13.700 şi Zsofia Kovacs (Ungaria) – bronz, 13.700.

De două ori locul 4 în competiţia masculină pentru gimnaştii români Gabriel Burtanete şi Andrei Muntean au fost la un pas de podium la sărituri, respectiv la paralele. Cu o medie 14.449 (14.333/14.566), Gabi s-a oprit la 0.309 puncte de bronzul câştigat de Igor Radivilov (Ucraina) - 14.750. Aurul a fost câștigat de Artur Davtyan (Armenia) -15.033, iar argintul a ajuns la Jake Jarman (Marea Britanie) 15.016.

La paralele, Andrei Muntean a mizat pe execuţie (14.400), dar dificultatea primilor 3 clasaţi a fost mai mare şi liderul echipei masculine a ratat bronzul pentru 0.333 puncte. Aur a câștigat Illia Kovtun (Ucraina) - 5.166, argintul a mers la Ferhat Arican (Turcia) - 14.933, iar bronzul Thierno Diallo (Spania)- 14.733

Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarță fac parte din proiectul „Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.

Delegaţia României se va întoarce acasă, luni la ora 15.00 (fetele), 20.20 (băieţii), pe aeroportul Henri Coandă, potrivit Federației Române de Gimnastică.