Jurnalul.ro Sport Sporturi Schi alpin-Cupa Mondială: Elvețianul Beat Feuz a câștigat coborârea de la Beaver Creek

08 Dec 2019   •   13:30
Sursa foto: wikipedia

Schiorul elveţian Beat Feuz a câştigat coborârea masculină de la Beaver Creek (SUA), a 12-a victorie în cariera sa în Cupa Mondială, pe locul 2 terminând, la egalitate, francezul Johan Clarey şi austriacul Vincent Kriechmayr.

Feuz a fost cronometrat în 1 min 12 sec 98/100, iar Clarey şi Kriechmayr, în 1 min 13 sec 39/100.

Câştigător al micului glob de cristal pentru proba de coborâre în ultimele două sezoane, argint la super-uriaş şi bronz la coborâre la JO 2018, elveţianul de 32 de ani a dominat categoric cursa, pe această pistă unde s-a impus şi anul trecut.

În clasamentul general al Cupei Mondiale, austriacul Matthias Mayer, care a încheiat sâmbătă pe un dezamăgitor loc 14, rămâne lider, cu 230 de puncte, fiind urmat de Kriechmayr (212) şi de italianul Dominik Paris (206). Feuz a urcat pe locul 4, cu 192 puncte.