Jurnalul.ro Sport Sporturi Schi alpin: Maria Riesch a câştigat super-combinata de la Are

Schi alpin: Maria Riesch a câştigat super-combinata de la Are

26 Feb 2011   •   09:16
Sursa foto: /Reuters

Schioarea germană Maria Riesch a câştigat vineri super-combinata de la Are (Suedia), reuşind să obţină astfel a 19-a victorie în Cupa Mondială feminină de schi alpin.

Înregistrată cu timpul de 1:59,60/100, Riesch a fost urmată de slovena Tina Maze - 2:00,00/100 şi de austriaca Elisabeth Goergl - 2:00,26/100. Americanca Lindsey Vonn s-a clasat doar a 6-a, cu timpul de 2:00,76/100.

În urma acestei victorii, Maria Riesch totalizează 1.356 de puncte în clasamentul general al Cupei Mondiale de schi alpin în cele 24 de probe la care a luat startul, mîrindu-şi astfel avansul pe care îl are în faţa rivalei sale, Lindsey Vonn - 1.140 puncte. Pe locul 3, la mare distanţă, se află Elisabeth Goergl - 738 puncte.

Riesch se află în faţa lui Vonn şi în clasamentul general al probei de super-combinată, în care conduce, după două probe, cu 145 puncte. Americanca ocupă şi aici poziţia secundă, la egalitate de puncte, 140, cu cea de-a treia clasată, Elisabeth Goergl.