Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, la un pas de ieșirea din top 10 WTA

Simona Halep, la un pas de ieșirea din top 10 WTA

19 Iul 2021   •   11:55

Tenismena Simona Halep a coborât o poziţie faţă de săptămâna trecută şi se află acum locul 10 WTA, la două puncte de ieșirea din top 10 mondial, față de săptămâna trecută. Ea se află de 371 de săpămâni în top 10 mondial.

Românca a pierdut două turnee consecutive de Mare Şlem, Roland Garros și Wimbledon.

A abandonat pe 12 mai în turul al doilea la Roma, la scorul de 6-1, 3-3, 0-30, cu germanca Angelique Kerber, din cauza unei accidentări la gambă.

Celelalte jucătoare de tenis românce din top 100 au coborât în clasament : Sorana Cîrstea a pierdut două poziţii şi se află pe 39, Patricia Ţig a coborât 9 locuri, situându-se pe 74, Irina Begu a pierdut 10 locuri, ajungând pe 81, iar Ana Bogdan a ieşit din top 100, fiind pe 101.

Mihaela Buzărnescu este singura reprezentantă a României, la simplu, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a pierdut şase locuri şi se află pe poziția168.

Raluca Olaru se menţine pe 40 la dublu, iar Monica Niculescu a coborât un loc şi este pe 58. Ambele vor participa la olimpiadă, în proba de dublu. Mihaela Buzărnescu, a câştigat în weekend titlul la Budapesta, a câștigat 62 de locuri, fiind pe poziția 135.