Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile de finală la Roland Garros

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile de finală la Roland Garros

06 Iun 2021   •   13:50

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (54 WTA) a fost învinsă, duminică, în optimile de finală ale Marelui Premiu de la Roland Garros, de sportiva slovenă Tamara Zidansek (85 WTA).

Zidansek s-a impus în două seturi, cu 7-6, 6-1, după o oră și 28 minute de joc.
Primul set a fost unul echilibrat, decis la tiebreak, Sorana Cîrstea având o minge de set, la 6-5, nevalorificată.

În setul secund, Cîrstea a fost de nerecunoscut, reușind să câștige un singur game.

Pentru prezența în optime de finală ale turneului parizian, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 189.000 euro și 240 de puncta WTA, care o vor propulsa cel puțin 5 locuri în clasament.