x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în optimile de dublu la Wimbledon: „Nu mai contează banii”

Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în optimile de dublu la Wimbledon: „Nu mai contează banii”

de Redacția Jurnalul    |    05 Iul 2025   •   20:09
Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în optimile de dublu la Wimbledon: „Nu mai contează banii”
Sursa foto: Hepta/Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea continuă să scrie istorie la Wimbledon, reușind o calificare spectaculoasă în optimile de finală ale probei de dublu feminin, alături de rusoaica Anna Kalinskaya. Perechea româno-rusă a învins cuplul Kamilla Rakhimova (Rusia) / Miriam Kolodziejová (Cehia) după un meci-maraton de două ore și 39 de minute, scor 7-6(7), 4-6, 6-2.

Deși a fost eliminată în primul tur la simplu, Cîrstea își continuă parcursul la dublu, demonstrând încă o dată că experiența și perseverența pot face diferența. Accederea în optimi aduce un premiu de 43.750 de lire sterline pentru echipă, adică aproximativ 50.000 de euro – jumătate din această sumă revenindu-i jucătoarei din România.

Carieră impresionantă și peste 10 milioane de dolari câștigați

Aflată în ultimul sezon competițional, Sorana Cîrstea afirmă că nu mai joacă pentru bani, după o carieră în care a strâns peste 10 milioane de dolari din premii. Chiar și așa, doar în această ediție de Wimbledon, sportiva a acumulat deja peste 100.000 de euro – 76.500 de euro din proba de simplu și 25.000 de euro din dublu.

Adversare redutabile în optimi

În faza următoare, Cîrstea și Kalinskaya vor avea parte de un test dificil, urmând să le înfrunte pe favoritele numărul 5 ale turneului, rusoaicele Mirra Andreeva și Diana Shnaider. Acestea s-au impus în turul anterior cu 7-5, 6-3 în fața perechii Quinn Gleason (SUA) / Ingrid Martins (Brazilia).

Performanțe constante în turneele de Mare Șlem

Calificarea în optimile de la Wimbledon confirmă una dintre cele mai bune performanțe ale Soranei Cîrstea la dublu în turneele de Grand Slam. De-a lungul carierei, ea a atins turul al treilea (echivalentul optimilor) la toate cele patru mari competiții: la Australian Open în 2018, Roland Garros în 2008 și 2018, Wimbledon în 2011, și US Open în 2009 și 2017.

×