Jurnalul.ro Sport Sporturi Stuttgart 2015: Simona Halep pierde semifinala, dar urcă pe locul 2 mondial

Stuttgart 2015: Simona Halep pierde semifinala, dar urcă pe locul 2 mondial

25 Apr 2015   •   17:49

SIMONA HALEP - CAROLINE WOZNIACKI 5-7 / 7-5 / 2-6. Românca Simona Halep a pierdut la mare luptă semifinala cu daneza Caroline Wozniacki.

Primul set a fost foarte echilibrat, însă Halep a cedat la ultimul său serviciu înainte de tie-break și Caroline trecea în avantaj după o oră și 3 minute de joc. Halep a început tare setul cu numărul doi și după doar cîteva minute conducea cu 3-0. Din nou daneza a revenit incredibil și la un moment dat conducea cu 5-4.

La cîteva schimburi de mingi mai lungi Simona acuza mici probleme musculare, oprindu-se secunde bune în care se masa ușor.

Halep a revenit imediat și a făcut din nou break și a reușit să se impună în setul secund cu același scor cu care l-a pierdut pe primul, 7-5.

Deși părea mai proaspătă, Simona n-a avut nici o șansă în setul decisiv. Simona Halep a pierdut categoric, scor 2-6.

Pentru accederea în penultimul act al competiției, reprezentanta țării noastre a fost recompensată cu un cec în valoare de 28.601 dolari și 185 de puncte WTA.

Jucătoarea română, care începând de luni va reveni pe poziția a doua a clasamentului mondial feminin, a cucerit anul acesta titlurile la Shenzhen, Dubai și Indian Wells, având cele mai multe victorii în circuitul WTA în 2015, 26 la număr, și doar 4 înfrângeri.

Wozniacki, fostă nr.1 mondial, a câștigat un singur titlu în 2015, la Kuala Lumpur (4-6, 6-2, 6-1 cu Alexandra Dulgheru), după ce jucase finala la Auckland (2-6, 6-3, 6-3 pentru Venus Williams).

În cealaltă semifinală de la Stuttgart se vor întâlni germanca Angelique Kerber (nr.14 mondial) și americanca Madison Brengle. În sferturile de finală, Keber a dispus cu 6-3, 6-2 de rusoaica Ekaterina Makarova (nr.6), în timp ce Brengle a trecut în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3, de Caroline Garcia din Franța.

Câștigătoarea turneului de la Stuttgart, a cărui finală se va disputa duminică, va fi recompensată cu un cec în valoare de 100.000 euro și 470 de puncte WTA, în timp ce finalistei îi va reveni suma de 53.548 euro și 305 puncte WTA.