Jurnalul.ro Sport Sporturi SURPRIZĂ URIAŞĂ la Melbourne! Irina Begu a învins-o pe Kerber, în primul tur la Australian Open

19 Ian 2015   •   08:52

Irina Begu a produs o surpriză uraişă la Melbourne, învingând-o pe nemţoaica Angelique Kerber, a noua favorită, cu 6-4, 0-6, 6-1, în runda inaugurală a turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Begu, locul 42 WTA, a condus în primul set cu 5-1, dar apoi a avut o cădere ce i-a permis lui Kerber să se apropie la 5-4. Totuşi, Begu a încheiat setul cu brio şi a câştigat cu 6-4.

A urmat însă o nouă cădere pentru Irina, care a pierdut setul secund cu 0-6. Totusi, în decisiv, sportiva noastră a avut o evoluţie fantastică şi a reuşit să câştige cu 6-1.

În turul următor, Begu o va întâlni pe Katerina Siniakova din Cehia, locul 82 în clasamentul WTA.