Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP, după ce a câștigat Australian Open

03 Feb 2020   •   11:56

Tenismanul sârb Novak Djokovic a revenit pe primul loc în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti (ATP), dat publicităţii luni, după ce a cucerit duminică titlul la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului.

Djokovic (32 ani) l-a detronat pe spaniolul Rafael Nadal, sfertfinalist la Melbourne, faţă de care are un avans de peste 300 de puncte.

Sârbul a cucerit al optulea său titlu la Melbourne, după o finală cu austriacul Dominic Thiem, care a urcat un loc şi se află pe poziţia a patra. Podiumul este completat de elveţianul Roger Federer, care se menţine pe poziţia a treia, dar având doar 85 de puncte în plus faţă de Thiem.

Marius Copil rămâne cel mai bine clasat român la simplu, deşi a coborât 17 poziţii şi se află acum pe 169. Al doilea reprezentant al României în ierarhia mondială de simplu este juniorul Filip Jianu (18 ani), pe 414.

La dublu, Horia Tecău a urcat un loc şi se găseşte pe 18.