Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul de la Rio de Janeiro. Sorana Cîrstea, calificată în sferturi

Turneul de la Rio de Janeiro. Sorana Cîrstea, calificată în sferturi

17 Feb 2016   •   20:51

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus cu 7-5, 7-6 (3) de slovena Polona Hercog, a cincea favorită.

Cîrstea (25 ani, 199 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus într-o oră şi 48 de minute.

Sorana, care la Rio a obţinut prima victorie la un turneu WTA din iulie 2015, a condus cu 1-0 şi 2-1, iar apoi a reuşit un break, desprinzându-se la 3-1. Hercog a ripostat şi, după o serie foarte bună, a întors scorul la 5-3. Cîrstea a salvat o minge de set, iar apoi a recuperat punct cu punct, reuşind patru ghemuri consecutive şi câştigând setul cu 7-5.

Setul al doilea a stat sub semnul echilibrului, niciuna dintre jucătoare nereuşind să se desprindă decisiv. Cîrstea a condus cu 1-0, 2-1, Hercog a avut apoi 3-2 şi 4-2, Sorana a egalat (4-4), iar apoi a trecut la cârmă, cu 5-4 şi 6-5, iar setul a ajuns în tiebreak, unde românca a fost mai lucidă şi s-a impus cu 7-3.

Cîrstea a comis şase duble greşeli, iar slovena nu mai puţin de nouă.

Sorana Cîrstea a câştigat al treilea său meci cu Hercog (25 ani, 83 WTA), din tot atâtea disputate, după cele din 2010, în calificări la New Haven, cu 6-2, 6-4, şi în 2012 în primul tur la Barcelona, când adversara a abandonat după primul set (6-4).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe învingătoarea dintre Danka Kovinic (Muntenegru), a treia favorită, şi Silvia Soler Espinosa (Spania).

Joi, Ana Bogdan va juca în optimi cu Lara Arruabarrena (Spania), cap de serie numărul 6.

Sursa: Agerpres