Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2018. Victorie ușoară pentru Simona Halep

Wimbledon 2018. Victorie ușoară pentru Simona Halep

03 Iul 2018   •   20:30

Simona Halep, liderul mondial din WTA, a învins-o în primul tur pe japoneza Kurumi Nara, scor 6-2, 6-4, după o oră și 19 minute de joc.

Halep, campioana de la Roland Garros, s-a impus în primul său meci pe iarbă din acest an, într-o oră şi 17 minute.

Românca a condus cu 2-0 în debutul partidei, dar a fost egalată. Halep a preluat din nou controlul jocului şi a încheiat primul set cu 6-2, după patru ghemuri consecutive. În actul secund a început cu 2-0 şi şi-a păstrat avantajul până la final, impunându-se cu 6-4 în faţa niponei de 26 ani (100 WTA).

Halep a câştigat şi primele sale confruntări cu Nara (26 ani, 101 WTA), una la junioare şi alta în 2014, la Indian Wells, în turul secund, cu 6-2, 6-2.

Simona Halep, sfertfinalistă anul trecut la Londra, şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 110 puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe chinezoaica Saisai Zheng (24 ani, 126 WTA), care a dispus cu 6-3, 4-6, 6-1 de compatrioata sa Qiang Wang.

Halep a învins-o pe Zheng în singura lor confruntare, cu 6-2, 6-3, în 2015, în semifinale la Shenzhen, după care a cucerit titlul.