Jurnalul.ro Sport Sporturi Ziua româncelor în sferturile turneului de la Madrid

Ziua româncelor în sferturile turneului de la Madrid

de Dan Radu    |    06 Mai 2016   •   10:36

Patru jucătoare românce de tenis au ajuns până în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid. În confruntările de joi, Simona Halep a învins-o pe Irina Begu, într-un meci cu multe oscilări, asigurându-şi accederea în semifinală. Sorana Cîrstea a ratat însă calificarea în semifinale, după un meci strâns cu Dominika Cibulkova. Revelaţia turneului, pentru noi, a fost însă Patricia Ţig.

În sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, o manşă în care au ajuns patru jucătoare românce, Simona Halep a învins în meciul susţinut în faţa compatrioatei Irina Begu cu scorul de 6-3, 0-6, 6-1. Partida a început cu Simona în formă bună, care a luat primul game cu break şi a continuat să domine. Setul al doilea a fost actul unei schimbări radicale a forţelor, Irina Begu nepermiţându-i Simonei să câştige niciun game. Meciul s-a răsturnat din nou, în setul decisiv, Simona Halep lovind mai decisiv şi impunându-se clar, cu 6-1. În urma calificării, Halep şi-a asigurat o primă de 225.300 de euro şi urcarea cu o poziţie în clasamentul WTA. Begu, care şi-a egalat cea mai bună performanţă într-un turneu Premier, a plecat cu 114.560 euro şi 215 puncte WTA. "Pot spune că este un turneu românesc", spunea Simona în ziua sferturilor. "Mă simt ca acasă aici, mereu mă simt bine la Madrid. Am amintiri foarte frumoase din 2014", a declarat Halep, referindu-se la finala cu Maria Şarapova, pierdută în trei seturi. În alt meci al sferturilor, Sorana Cîrstea a pierdut cu 6-4, 3-6, 3-6 în fața Dominikăi Cibulkova, într-un meci foarte strâns. Sorana a vorbit, la rândul ei, de un „turneu românesc” la Madrid. "Mi se pare uimitor. Patru dintre jucătoare sunt românce, ceea ce este impresionant pentru o ţară ca România. Cred că toată lumea ştie că nu avem un sistem prea grozav acolo. Suntem patru jucătoare care se antrenează separat şi care încearcă să găsească o cale de a evolua. Mi se pare uimitor că am devenit una dintre cele mai mari forţe din tenis", a declarat Cîrstea. Revelaţia jucătoarelor românce a fost însă Patricia Ţig, locul 134 WTA, care, venită din calificări, a reuşit să ajungă până în sferturi. "Sunt incredibil de fericită. A fost o săptămână grozavă pentru mine. Nu mă aşteptam să ajung atât de departe, dar, atunci când munceşti mult, eşti răsplătită", a declarat Patricia Ţig înainte de meciul cu veterana australiancă, Samantha Stosur, partidă disputată după închiderea ediţiei.

Calificarea Simonei Halep, a Irinei Begu, a Soranei Cîrstea şi a Patriciei Ţig în sferturi a făcut presa internaţională să denumească turneul madrilen drept unul românesc

Suportera numărul unu a Patriciei a fost Sorana Cîrstea, care a povestit că e prietenă cu jucătoarea de când aceasta avea 14 ani