Jurnalul.ro Sport Steaua a stins Farul / Victorie categorica pentru "ros-albastri"

Steaua a stins Farul / Victorie categorica pentru "ros-albastri"

de Florin Gongu    |    27 Aug 2006   •   00:00

La trei zile dupa calificarea in grupele Ligii Campionilor, elevii lui Cosmin Olaroiu au facut instructie cu formatia de la malul Litoralului. Tehnicianul stelist a introdus o formatie schimbata, dar acest lucru n-a afectat deloc relatiile de joc.

Olaroiu s-a temut de meciul cu Farul mai mult decat a lasat sa se vada. Nu atat din cauza adversarilor, care par destul de departe de forma din sezonul trecut, cat mai ales a propriilor jucatori, entuziasmati la maximum de accederea in grupele Ligii Campionilor.

FORTA. Fortat de suspendari si accidentari, tanarul tehnician al "militarilor" a aruncat in lupta o garnitura care continea patru modificari fata de cea care a gasit miercuri reteta succesului. Ghionea, Saban, Bostina si Oprita au fost noutatile de aseara, dar rezultatul a fost peste asteptari. Asemeni unei mari echipe, unde banca de rezerve ofera mereu solutii viabile, Steaua a demonstrat inca o data ca-si merita parcursul, relatiile de joc ramanand neschimbate.

SLAB. De partea cealalta, Farul aproape ca n-a contat pe teren. Pentru o formatie care si-a propus drept obiectiv participarea in cupele europene, constantenii s-au prezentat lamentabil, fara nerv si ambitie. "E foarte bine ca am castigat acest joc, care este foarte important in economia campionatului si in mentinerea tonusului pozitiv. Cred ca argumentul nostru cel mai important a fost experienta mai mare. Dorin Goian este suspect de o fisura la unul din degetele de la piciorul drept", a spus aseara Cosmin Olaroiu.

ETAPA 5
CEAHLAUL - UNIREA: 2-1 Au marcat: Alistar (’9), M. Ilie (’69 - pen) / Leandro (’4). Spectatori: 4.000. Eliminat: Negoita (’90+2). POLI TIMISOARA - GLORIA: 1-0 A marcat: Caramarin (’33 - pen). Spectatori: 10.000. Meciul a fost decis de o greseala a "centralului".
PANDURII - CFR CLUJ: 1-3 A marcat: Vranjkovic (’32), I. Stefan (’86) / A. Gheorghiu (’66). Spectatori: 6.000. Cartonas rosu: I. Matei (’90) FC VASLUI - FC ARGES: 1-0 A marcat: Ad. Gheorghiu (’5). Spectatori: 5.000. Moldovenii si-au trecut ieri in cont prima victorie din acest campionat.
STEAUA - FARUL: 3-0 Au marcat: B. Nicolita (’25), Oprita (’38, ’53). Spectatori: 5.000

CEAHLAUL - UNIREA / Victorie contestata
"Sunt multumit de rezultat, dar jocul mai are mult pana sa fie pus la punct", a declarat Gheorghe Stefan la finalul jocului castigat de echipa sa cu Unirea Urziceni. Antrenorul Ion Moldovan a remarcat ca fara intariri in iarna, "echipa va avea de suferit in primul esalon". Din tabara adversa, Costel Orac a acuzat arbitrajul, insa nu a considerat ca acest aspect a fost hotarator pentru rezultatul final. "Ceahlaul si-a dorit victoria, dar si arbitrajul a avut o nota care a ajutat la stabilirea rezultatului final".

TIMISOARA - GLORIA / Victorie cu forcepsul
Poli Timisoara a obtinut prima victorie pe teren propriu cu Sorin Cartu antrenor, invingand Gloria Bistrita gratie penalty-ului transformat de Caramarin. "Ne-am dorit trei puncte si le-am obtinut. E prima mea victorie la Timisoara. Sper sa vina si altele, la un nivel spectacular mai ridicat", a afirmat Cartu. Victoria a fost contestata de ardeleni, mijlocasul Pacurar aducand acuze arbitrajului: "Poli a fost ajutata 80 la suta de arbitraj. Dupa cum au jucat astazi, nu au fata sa se bata cu echipele mari din Capitala".

PANDURII - CFR / CFR, fara greseala
Ardelenii pregatiti de Dorinel Munteanu isi continua parcursul de metronom, invingand cu 3-1 la Targu-Jiu, pe Pandurii. Omul decisiv a fost atacantul Coroian, autorul unei "duble", in minutele 37 si 65. In minutul 62, Surdu a ratat un penalty, faza in urma careia gorjeanul Fl. Stanga a fost eliminat. Surdu si-a rascumparat greseala, marcand pentru 0-3 in ultimul minut. Gazdele au inscris golul de onoare in primul minut de prelungire, dintr-un penalty transformat de I. Iordache.

• 9. Ceahlaul 5 2 0 3 5-8 6p (-3)
  • 10. Unirea Urziceni 5 2 0 3 3-8 6p (0)
    Sportul si-a reluat parcursul bun
    La Brasov, Forex-ul lui Adrian Ilie i-a umilit pe "gazarii" din Ploiesti, iar in "Regie" studentii au muscat letal din FC Brasov. Singurele rezultate care pot fi catalogate drept surprize ar fi victoria caracalenilor in "Zavoi" precum si infrangerea suferita de ISCT pe propriul teren cu Poli II Timisoara. De notat si aparitia Daciei Mioveni in fruntea ierarhiei seriei a doua.
    SERIA I
    Dunarea Giurgiu - CF Braila 5-0; Dunarea Galati - FC Sacele 0-1; CS Otopeni - Chimia Brazi 0-0; Sportul Studentesc - FC Brasov 2-1 Forex Brasov - Petrolul Ploiesti 3-0; FCM Campina - Gloria Buzau 0-0; FC Botosani - FC Snagov 2-1; FCM Bacau - Prefab Modelu 1-0; Cetate Suceava - Delta Tulcea 4-2. Clasament: 1. Cetate Suceava 11p, 2. Forex 9p, 3. FC Botosani 9p
    SERIA II
    Unirea Dej - Minerul Lupeni 1-2; CFR Timisoara - FC Bihor 1-1; IS Campia Turzii - Poli II Timisoara 0-1; Dacia Mioveni - FC Baia Mare 3-0; Corvinul - Apulum 1-1; Gaz Metan - FC Targoviste 0-0; U Cluj - Auxerre Lugoj 1-0; CSM Valcea - FC Caracal 1-3; FCM Resita - Building Vanju Mare 1-0. Clasament: 1. Dacia Mioveni 10p, 2. FC Targoviste 8p, 3. U Cluj 8p.