Jurnalul.ro Sport Steaua - Lokomotiv Sofia 3-2

Steaua - Lokomotiv Sofia 3-2

07 Feb 2010   •   00:00

Steaua a câştigat duminică al treilea meci amical din cadrul turneului de pregătire din Turcia, 3-2 cu Lokomotiv Sofia, locul 3 la finalul turului în Bulgaria. Pe o ploaie torenţială, roş-albaştrii au deschis scorul în minutul 31, când şutul lui Tănase a fost deviat de un fundaş advers şi a intrat în plasă.

Steliştii au marcat din nou în minutul 62, după o acţiune prelungita de atac, prin Bogdan Stancu, dar bulgarii au redus din diferenţă la scurt timp, în urma unei greşeli a lui Zapata. Stancu a majorat scorul la 3-1 în minutul 73, după un corner, dar peste 10 minute Zapata a rămas fără replică la lovitura de cap a anui atacant de la Lokomotiv.

Antrenorul Mihai Stoichiţă a renunţat să mai testeze sitemul 3-4-3 şi a folosit în prima repriză formula: Tătăruşanu - Golanski, Jelev, Baciu, P. Marin - Nicoliţă, Bicfalvi, Toja, Arman Karamian - Tănase, Surdu. În partea secundă au mai evoluat: Ovidiu Petre, Bogdan Stancu, Pleşan, Tudose, Artiom Karamian, Szekely şi Parpas.