Jurnalul.ro Sport Ştiri pe scurt

Ştiri pe scurt

24 Noi 2008   •   00:00

DUBLĂ PANCU
Ex-rapidistul Daniel Pancu a marcat sâmbătă două goluri pentru Terek Groznîi, în meciul pierdut în deplasare, cu 3-4, împotriva echipeil Krîlia Sovietov, în ultima etapă din acest sezon al primei ligi din Rusia. Introdus pe teren în minutul 62, Pancu a înscris instantaneu (’63), recidivând după 15 minute. Ceilalţi doi fotbalişti români legitimaţi la Terek s-au aflat şi ei pe gazon, Florentin Petre fiind integralist, în timp ce Andrei Mărgăritescu a fost înlocuit la pauză. În Franţa, Daniel Niculae tot n-a reuşit să spargă gheaţa în acest sezon la Auxerre, 0-1 la Caen, deşi atacantul a avut două mari ocazii de gol în minutele 65 şi 73.

INFIRMERIE LA CRAIOVA
Partida cu Steaua a lăsat urme adânci în lotul Universităţii, care nu va putea alinia cea mai bună garnitură în ultima etapă a turului. Doi dintre titularii care au evoluat vineri contra "militarilor" sunt indisponibili pentru ultima etapă, când oltenii se vor deplasa vineri la Vaslui. Andrei Prepeliţă a suferit o contuzie puternică la genunchiul drept, în timp ce Ştefan Bărboianu acuză o întindere. De asemenea, Nicolo Napoli nu va putea conta pe Spase Dilevski, în recuperare, dar nici pe Julius Wobay, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene. "Singurul care are şanse să-şi revină este Bărboianu. La Prepeliţă vom şti exact despre ce este vorba în cursul acestei săptămâni", a declarat doctorul Universităţii, Claudiu Stamatescu. (Mario Morcov)