Ştiri pe scurt

15 Mar 2009   •   00:00

15 martie 2009

OŢELUL – BUZĂU / Muribunzii se revoltă
Cenuşăreasa Ligii 1 a produs o mare surpriză pe un teren unde, prin tradiţie, oaspeţii obţin greu puncte. Trupa lui Petre Grigoraş venea după două succese consecutive, însă a fost răpusă de doi jucători împrumutaţi în iarnă la Buzău de FC Timişoara, Axente şi Mansour. Oaspeţii au obţinut prima victorie din campionat, cele trei puncte pe care le aveau în clasament fiind bifate în urma a trei remize.

UNIREA – PANDURII / Schimbări de trei puncte

După o repriză fără gol, la fel ca şi celelalte de la începutul returului, Dan Petrescu (foto) a mutat decisiv după pauză, rezervele Rusescu şi Varga rezolvând soarta celor trei puncte. "Dacă nu băteam în acest joc, îmi pierdeam speranţa pentru retur. Niciodată, de când sunt eu la Urziceni, nu am jucat aşa de bine. La pauză le-am spus băieţilor că vom bate cu 2-0", a declarat antrenorul ialomiţenilor, Dan Petrescu.

BISTRIŢA – VASLUI / Continuă marşul moldovenilor

Întărită serios, trupa lui Viorel Moldovan a obţinut a doua victorie consecutivă din acest retur. În prima repriză, brazilianul Wesley a transformat un penalty obţinut de Milislavljevici, iar finalul părţii secunde i-a aparţinut macedoneanului Kirovski, care a reuşit o "dublă" chiar la debut. În minutul 75, atacantul Gloriei, Silvăşan, a fost eliminat, primind al doilea cartonaş galben pentru un henţ stupid. "Mă bucur pentru Kirovski, toţi l-au felicitat în vestiar. Cred că am fost şi eu inspirat", a spus antrenorul Vasluiului, Viorel Moldovan.

CANOTAJ / Lipă, preşedinte la federaţie
Fosta campioană olimpică şi mon-dială Elisabeta Lipă a fost aleasă ieri preşedinte al Federaţiei Române de Canotaj, în urma voturilor exprimate în cadrul Adunării Generale ce a avut loc la Izvorani. Lipă l-a învins în alegeri pe cel care deţinea funcţia, Ioan Dospinescu, cu 30 de voturi la 18 voturi, alte două buletine de vot fiind anulate. La Adunarea Generală au fost reprezentate 38 din cele 39 de cluburi afiliate la federaţie, şase dintre acestea având câte trei voturi. (Mădălina Corbeanu)

STEAUA – POLI IAŞI / Prima victorie din acest retur
Roş-albaştrii au obţinut aseară primul succes din retur, 1-0 cu Poli Iaşi. Steliştii au deschis scorul repede, încă din minutul 7, după o fază începută cu un "călcâi" al lui Dayro Moreno, continuată cu o centrare a lui Ogăraru şi încheiată cu un şut plasat al lui Bogdan Stancu. Până la final, gazdele au dominat copios şi au ratat cinci ocazii mari de a majora diferenţa, iar Zapata a intervenit salvator la două acţiuni ale ieşenilor.