Jurnalul.ro Sport Tenis. Ana Bogdan a ajuns în sferturile de finală la ITF de la Concord, SUA

Tenis. Ana Bogdan a ajuns în sferturile de finală la ITF de la Concord, SUA

15 Aug 2019   •   12:02

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Concord, Massachusetts/SUA,  după ce a învins-o pe franţuzoaica Jessika Ponchet cu 6-1, 6-3. Premiile totale acordate se ridică la 60.000 de dolari.

Ana Bogdan are 26 ani,  se află pe locul 141 WTA și este a cincea favorită în această competiție. Victoria ei a fost ușoară, învingând-o pe Jessika Ponchet în doar 62 de minute și fără să-și piardă serviciul. Franțuzoaica are 22 de ani şi ocupă locul 200 în clasamentul WTA.

Următoarea adversară a româncei va fi Caroline Dolehide (SUA), în vârstă de 22 de ani, aflată pe poziția 283 WTA. Aa Bogdan a câştigat ambele dueluri cu Dolehide (20 ani, 283 WTA), în 2017 la Luxemburg, în calificări, cu 6-2, 4-6, 6-4, şi anul trecut în primul tur la Hong Kong, cu 6-7 (2), 6-3, 7-5.