Jurnalul.ro Sport Tenis: Suprematie aminata

Tenis: Suprematie aminata

04 Aug 2008   •   00:00

Jucatorul spaniol Rafael Nadal a ratat sansa de a deveni inca de astazi numarul 1 in tenisul mondial, dupa ce a pierdut in fata sirbului Novak Djokovic in semifinalele turneului de la Cincinnati, scor 1-6, 5-7.

Jucătorul spaniol Rafael Nadal (foto) a ratat şansa de a deveni încă de astăzi numărul 1 în tenisul mondial, după ce a pierdut în faţa sîrbului Novak Djokovic în semifinalele turneului de la Cincinnati, scor 1-6, 5-7. Nadal va trece însă pe primul loc al clasamentului ATP la 18 august, depăşindu-l pe Roger Federer, care se află pe această poziţie de la 2 februarie 2004, record absolut în tenisul profesionist. Dacă s-ar fi calificat în finală la Cincinnati, spaniolul ar fi devenit lider mondial la 11 august, iar în cazul cîştigării turneului american ar fi ocupat această poziţie începînd de azi. “Sînt foarte bucuros că voi deveni numărul unu mondial. Am muncit mult pentru a ajunge aici”, a declarat Rafael Nadal după victoria din sferturi în faţa ecuadorianului Nicolas Lapentti, scor 7-6, 6-1, care i-a garantat trecerea pe prima poziţie în ierarhia ATP. Nadal este tenismanul care a ocupat pentru cea mai lungă perioadă locul al doilea în clasamentul mondial, aflîndu-se pe poziţia secundă din 25 iulie 2005. El va fi al treilea jucător spaniol lider mondial, după Carlos Moya şi Juan Carlos Ferrero. În 2008, Nadal a cîştigat şapte turnee, printre care cele de Grand Slam de la Roland Garros şi Wimbledon, trecîndu-şi în palmares şi o serie de 32 de victorii consecutive.