Jurnalul.ro Sport Turul Californiei / Levi Leipheimer triumfător, Lance Armstrong în pluton!

Turul Californiei / Levi Leipheimer triumfător, Lance Armstrong în pluton!

de Ovidiu Ciutescu    |    23 Feb 2009   •   00:00

Americanul Levi Leipheimer (Astana) a câştigat al treilea titlu consecutiv în Turul ciclist al Californiei, încheiat duminică la Escondido cu etapa a 8-a, disputată pe distanţa de 155,8 km, adjudecată de luxemburghezul Frank Schleck.

Schleck, înregistrat în 3h 48min 39sec, a câştigat la sprint în faţa italianului Vincenzo Nibali. Cei doi au fost urmaţi la 40sec de americanul George Hincapie, australianul Rory Sutherland şi germanul Grischa Niermann. În clasamentul general individual, locul 2 a fost ocupat de americanul David Zabriskie, la 36sec de Leipheimer, iar al treilea a terminat australianul Michael Rogers, la 45sec, informează Agerpres. Americanul Lance Armstrong, sosit în ultima etapă cu plutonul, pe locul 31, la 40sec de câştigător, a încheiat cursa pe locul 7, la 1min46sec de primul clasat.