Jurnalul.ro Sport Ucraina - Sahtior s-a impotmolit acasa

Ucraina - Sahtior s-a impotmolit acasa

de Delia Gomoescu    |    20 Sep 2005   •   00:00

Sahtior Donetk nu a avut probleme in Cupa UEFA cu Debrecen, dar s-a impiedicat in campionat in fata unei echipe nou-promovate. "Minerii" lui Mircea Lucescu au remizat pe teren propriu, 1-1 cu Stal Alcevsk, in etapa a 9-a din prima liga ucraineana.

ERORI. Pentru formatia din Donetk a fost al doilea egal consecutiv, dupa cel din runda precedenta, 0-0 cu Arsenal Kiev. In partida cu Stal, Flavius Stoican a fost integralist, Razvan Rat rezerva, iar Ciprian Marica nu a fost inclus in lot. De partea cealalta, la Stal, Daniel Chirita a jucat tot meciul. Sahtior ar fi putut inscrie in minutul 5, insa Jadson a ratat un penalti. "Minerii" au deschis scorul in minutul 35, prin Byelik, si au fost egalati in ultimele secunde ale jocului. "Spre deosebire de meciul cu Debrecen am trimis pe teren sase jucatori tineri. Ma gandeam ca vor fi ambitiosi, dar n-a fost asa. Am facut greseli in aparare si am irosit multe ocazii. Am pierdut usor doua puncte, la fel cum am facut-o si cu Arsenal Kiev", a explicat Lucescu. Norocul lui Sahtior a fost ca nici marea sa rivala nu a reusit sa invinga. Fara Cernat, Ghioane si Irimia, Dinamo Kiev a remizat, tot pe teren propriu, 2-2, cu Metallist Harkov.