Jurnalul.ro Sport US Open 2021: Novak Djokovic, încă un pas spre titlu

US Open 2021: Novak Djokovic, încă un pas spre titlu

07 Sep 2021   •   11:00

Liderul mondial Novak Djokovic este în sferturile de finală la US Open, după o victorie cu 3-1 la seturi în faţa americanului Jenson Brooksby. În drumul sârbului spre semifinale s-a intercalat italianul Matteo Berrettini, pe care anul acesta l-a învins deja la Roland Garros şi la Wimbledon.

Jenson Brooksby, în vârstă de 20 de ani şi locul 99 ATP, a început meciul uluitor, 3-0 la game-uri, apoi repede 6-1. A făcut un prim set aproape perfect, cu o singură eroare neforţată din partea tânărului american.

Nole „s-a trezit” şi a pus stăpânire pe meci: 3-0 la game-uri, apoi 6-3. Seturile 3 şi 4 nu i-au pus probleme lideurlui mondial: 6-2, 6-2.

Victoria îl apropie pe Djokovic de visul câştigării titlului de Mare Şlem cu numărul 21, în dorinţa de a-i lăsa în urmă pe elveţianul Roger Federer şi pe spaniolul Rafael Nadal, ambii cu câte 20 de titluri majore.

În sferturile de finală îl aşteaptă italianul Matteo Berrettini, favorit 6, care a dispus de germanul Oscar Otte (28 de ani, 144 ATP), scor 6-4, 3-6, 6-3, 6-2, după două ore şi 24 de minute de joc. Neamţul a disputat 3 tururi de calificare.

În actualul sezon, Djokovic şi Berrettini s-au duelat de două ori: la Roland Garros (sferturi de finală) şi la Wimbledon (finală). De fiecare dată a învins sârbul, care conduce cu 3-0 la general în disputele directe. Celălalt succes a venit în 2019, la Turneul Campionilor de la Londra. Între cei doi există și o diferenţă de vârstă de 9 ani (34-25).

Sferturile de finală asigură fiecărui jucător suma de 425.000 de dolari, iar semifinalele - câte 675.000 de dolari.