Jurnalul.ro Sport US Open: Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei, unde o va întâlni pe partenera de dublu, Caroline Wozniacki

04 Sep 2009   •   00:00
Sursa foto: EMMANUEL DUNAND/AFP

Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 24, a învins-o, ieri, cu emoţii, pe canadiana Stephanie Dubois, scor 6-4, 5-7, 6-4, şi s-a calificat, în premieră, în turul trei la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului.

Sportiva noastră a reuşit nu mai puţin de 10 aşi în această partidă, surclasând-o clar pe Dubois la capitolul serviciu, însă a avut emoţii pe finalul meciului, scrie antena3.ro. După un prim set fără probleme, Sorana a cedat setul secund la limită, iar în decisiv, deşi a reuşit trei break-uri, a cedat la fel de uşor alte două, Dubois egalând scorul la 4-4. Sorana a încheiat în cele din urmă partida după 2 ore şi 26 de minute de joc.

În faza următoare, Sorana Cîrstea o va întâlni pe partenera ei de dublu, şi bună prietenă, daneza Caroline Wozniacki, cap de serie nr. 9, care a trecut fără probleme de croata Petra Martic, scor 6-1, 6-0.