Jurnalul.ro Sport Victorie la scor cu Kazahstan

Victorie la scor cu Kazahstan

10 Aug 2008   •   00:00

HANDBAL  ●  31-19 pentru fetele lui Tadici
Reprezentativa feminină a României a obţinut un succes facil, scor 31-19, în faţa Kazahstanului, în primul său meci din grupa A a turneului olimpic. Mîine, elevele lui Tadici se înfruntă cu echipa ţării gazdă, China.

În repriza întîi evoluţia echipei nu a fost tocmai pe gustul antrenorului Gheorghe Tadici. La pauză, România conducea cu 13-10, însă imediat după reluare asiaticele s-au apropiat la un singur gol. A fost momentul în care Luminiţa Dinu şi-a intrat în mînă, închizînd poarta, iar atacul a început să înscrie gol după gol, pentru o victorie fără dubii. Au marcat: Elisei (6), Stanca (4), Amariei (4), Neagu (4), Maier (3), Nechita (3), Lecuşanu (3), Brădeanu (2), Meiroşu (2).

REACŢII. Tadici s-a declarat mulţumit în special de evoluţia din repriza secundă şi a recunoscut că echipa poate juca şi mai bine: "Am început mai timid, ca la un debut de competiţie. După pauză am dominat, iar victoria e concludentă. Sînt mulţumit de randamentul întregii echipe şi cred că vom creşte de la meci la meci". Valentina Elisei a spus: "Mă bucur că am început cu o victorie. Trebuie să ne păstrăm concentrarea, pentru că luni urmează un meci şi mai greu, împotriva Chinei".

SUPORTERI. Echipa României a fost încurajată de preşedintele COSR, Octavian Morariu, care a fost însoţit de secretarul general Ioan Dobrescu şi de omul de afaceri Ion Ţiriac. Morariu a venit cu un steag tricolor, iar la final le-a aplaudat îndelung pe fete. Mircea Sandu a preferat să vadă meciul de la masa presei. "Eu am acreditare doar pentru fotbal. Aici am venit cu bilet", a spus şeful FRF, care şi-a notat apoi conştiincios la ce competiţii ale românilor ar putea să mai meargă în următoarele zile, el urmînd să plece în ţară la 16 august.