Un studiu pe un eșantion de 408 copii din segmentul vizat, realizat la trei luni după aplicarea interdicției și publicat acum în jurnalul științific The BMJ, arată că 85% dintre participanți au declarat că utilizează în continuare platformele de socializare, în principal prin intermediul conturilor proprii.
O cincime dintre copii a declarat că a folosit un cont fals pentru a ocoli restricțiile, în timp ce aproximativ 10% au spus că a fost suficient să folosească modul incognito din browser. Două treimi s-au confruntat cu o formă de verificare a vârstei, cel mai frecvent prin simpla declarare sau prin încărcarea unei fotografii.
„Rezultatele sugerează că perioada imediat următoare introducerii legii a fost caracterizată de o punere în aplicare limitată, o respectare incompletă și o eludare substanțială a restricțiilor privind rețelele sociale”, se arată în studiu. Cercetătorii cred că ar putea dura un deceniu până când se va vedea impactul complet al măsurilor.


