x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Reacția ministrului de Externe din Ucraina: nu putem avea încredere în cuvintele lui Putin

Reacția ministrului de Externe din Ucraina: nu putem avea încredere în cuvintele lui Putin

de Redacția Jurnalul    |    19 Apr 2025   •   21:40
Reacția ministrului de Externe din Ucraina: nu putem avea încredere în cuvintele lui Putin

Ministrul de Externe din Ucraina a comentat anunțul președintelui rus Vladimir Putin privitor la armistițiul de Paște. Nu putem avea încrede în cuvintele lui Putin, a spus Andrii Sybiha.

Liderul diplomației ucrainene a lansat un avertisment cu privire la „armistițiul de Paște” anunțat de Vladimir Putin, potrivit Sky News. Printr-un mesaj publicat pe platforma X, Andrii Sybiha a transmis că există o „lungă istorie” a declarațiilor lui Vladimir Putin care nu corespund acțiunilor sale.

„Știm că nu se poate avea încredere în cuvintele lui și vom analiza faptele, nu vorbele”, a scris diplomatul.

El a adăugat că „Rusia poate fi de acord oricând cu propunerea de armistițiu complet și necondiționat de 30 de zile, care se află pe masă din martie.”

De asemenea, Andrii Sybiha i-a îndemnat pe toți partenerii Ucrainei și comunitatea internațională să fie vigilenți în urma anunțului lui Putin.

„Doar faptele, nu cuvintele, dezvăluie adevărul: acest război a început și continuă doar din cauza Rusiei”, a precizat ministrul de Externe

Și președintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a acuzat pe Vladimir Putin că se joacă „cu viețile oamenilor”, deoarece alertele de raid aerian s-au auzit în Ucraina chiar după anunțul privind armistițiul.

Președintele rus a anunțat sâmbătă că țara sa va înceta „toate operațiunile militare” ca parte a unui „armistițiu de Paște” în Ucraina. Acesta ar trebui să fie în vigoare de sâmbătă, la ora locală 18.00, până la finalul zilei de duminică. Cu toate acestea, Zelenski a declarat că dronele de atac rusești „au fost detectate pe cerul nostru” cu puțin timp înainte de intrarea în vigoare a armistițiului.

(sursa: Mediafax)

 

×
Subiecte în articol: razboi armistitiu ministru