x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Locale O câțelușă care a fugit de acasă din cauza petardelor a revenit în familie după o lună și jumătate

O câțelușă care a fugit de acasă din cauza petardelor a revenit în familie după o lună și jumătate

de Redacția Jurnalul    |    11 Feb 2025   •   23:00
O câțelușă care a fugit de acasă din cauza petardelor a revenit în familie după o lună și jumătate

O cățelușă care a fugit de acasă în ajunul Crăciunului, speriată de zgomotul petardelor, a fosât recuperată de stăpânii ei din Hunedoara după aproape o lună și jumătate.

Potrivit IPJ Hunedoara, cățelușa a fost pierdută în 24 decembrie 2024 pe raza municipiului Hunedoara, iar întrucât nu era microcipată, procesul de identificare a fost îngreunat.

Conform stăpânilor, Lassie a fugit de acasă în 24 decembrie 2024, speriată de zgomotul unor petarde, iar de atunci familia ei, din care fac parte și doi copii, nu a încetat să o caute, sperând că, într-o bună zi, prietena lor blănoasă va reveni acasă.

După mai bine de o lună și jumătate și 20 de kilometri parcurși, cățelușa a ajuns în Deva, fiind preluată chiar din fața IPJ Hunedoara și introdusă într-un adăpost autorizat. Familia care a pierdut cățelușa a reușit să o recupereze luni, după ce imaginea acesteia a fost distribuită pe pagina oficială de Facebook a Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara.

„Acest caz subliniază încă o dată importanța microcipării câinilor, un proces esențial pentru identificarea rapidă a animalelor pierdute și pentru prevenirea abandonului. Conform legislației în vigoare, toți deținătorii de câini au obligația de a-i microcipa și înregistra în Registrul de Evidență a Câinilor cu Stăpân (RECS), măsură care poate face diferența între o reîntâlnire rapidă și zile întregi de căutări”, arată polițiștii.

 

×
Subiecte în articol: catelusa petarde craciun