Autoritatile locale din opt judete sunt atentionate asupra pericolului producerii de inundatii, ca urmare a topirii zapezilor si a ploilor prognozate, transmite Mediafax.
![]() |
CARAS SEVERIN. Mai multe rauri au iesit deja din matca din cauza ploilor abundente din ultimele zile
|
Potrivit documentului citat, autoritatile locale sunt avertizate ca debitele raurilor din bazinele Crisurilor Alb si Negru, Begai, Timisului, Barzavei, Moravitei, Carasului, Nerei, Cernei, Desnatuiului, Jiului, Vedei, Argesului, Ialomitei, Buzaului si Oltului (doar cele mijlociu si inferior) vor creste pana joi si pot depasi cotele de aparare.
INTERVENTII. Echipajele Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Semenic au intervenit de la primele ore ale diminetii de ieri, pentru salvarea unor persoane care fusesera luate de viituri. (Magda Colgiu)