Centrul-pilot pentru protectia copilului - victima a traficului de fiinte umane - a fost inaugurat ieri in Capitala. In cadrul proiectului au fost infiintante 10 centre in intreaga tara, care vor fi coordonate de la Bucuresti.
Astfel, copiii repatriati vor sta in aceste amplasamente pana li se vor face ancheta sociala si o investigatie psihologica. "Nu exista un centru de tranzit, unde sa fie adusi copiii repatriati. Acum au unde sa stea pentru o perioada, beneficiind si de consiliere. In urma unor anchete se va stabili daca minorul va putea sa se intoarca in familia sa sau sa ramana intr-un centru de plasament. Instanta va decide acest lucru", ne-a spus Neculai Ontanu, primarul Sectorului 2.