x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul Ştiri Observator Diplomă de excelenţă pentru curaj şi eroism

Diplomă de excelenţă pentru curaj şi eroism

Publicat la 25 Ian 2011 16:12 Modificat la 25 Ian 2011 16:12

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Bucovina” al judeţului Suceava a acordat, marţi, o diplomă de excelenţă pentru curaj şi eroism studentei Sorina Ferari, care a murit în incendiul izbucnit într-un local dintr-un campus studenţesc din Iaşi, în timp ce încerca să salveze o altă tânără.

Potrivit unui comunicat transmis, marţi, de ISU Suceava, reprezentanţii instituţiei au mers la familia tinerei, din Gura Humorului, pentru a-i acorda diploma.

“În semn de recunoştinţă pentru gestul său, reprezentanţi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Suceava s-au deplasat la Biserica «Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil» din Gura Humorului, unde este depus trupul neînsufleţit al studentei, pentru a oferi familiei diploma de excelenţă”, se arată în comunicat.

De asemenea, din partea ISU Suceava a fost depusă o coroană de flori şi s-a păstrat un moment de reculegere în memoria eroinei.

La solicitarea familiei, şase pompieri militari de la Garda de intervenţie Gura Humorului vor transporta, miercuri, sicriul Sorinei Ferari pe ultimul drum.

×