In mica localitate franceza Montreuil-sous-Bois rromii caldarari din Romania, reprezinta astazi o mare problema, se arata intr-un articol din cotidianul Le Figaro.
![]() |
CU VECHIME. Comunitati intregi de rromi s-au stabilit
in estul Parisului inca din anii â70
|
Ocupantii de case abandonate din Montreuil, instalati temporar pe avenue Paul-Doumer, au fost alungati in primavara lui 2003, inainte de a-si alege domiciliul intr-o veche ferma dezafectata, pe strada P...pin. Avizul de expulzare, notificat de tribunalul din Bobigny la 16 februarie, ca si inceputul de incendiu survenit cateva zile mai tarziu in interiorul cladirii, nu i-au descurajat pe ocupantii ilegali.
DISCRIMINATI? Pentru moment, orasul Montreuil nu pare preocupat de problemele romilor din strada P...pin. "Persoane private au intrat pe o proprietate privata, iar municipalitatea nu are de ce sa se implice in aceasta afacere", considera un apropiat al primarului (PCF), Jean-Pierre Brard. "Ocupantii ilegali nu vor putea beneficia de prioritate in obtinerea unei locuinte, in contextul in care pe lista de asteptare sunt 5600 de solicitanti", a prevenit, la inceputul lunii martie, un comunicat al municipalitatii Montreuil. VISE. Viza turistica pe trei luni cu care Covaciu a reusit sa intre in Franta a expirat de mult timp, pentru ca au trecut cinci ani de cand el si familia sa locuiesc in Franta. Dar cea mai mare dorinta a tiganului este obtinerea acestei ferme de la autoritatile locale si chiar acceptarea acestei comunitati din punct de vedere social de cetatenii micului orasel, dar este constient ca aceste lucruri nu tin decat de domeniul fantasticului, remarca articolul din cotidianul francez. (Camelia Muntean)