Jurnalul.ro Ştiri Observator Klaus Iohannis, după aurul câștigat la natație: Felicitări, David!

Klaus Iohannis, după aurul câștigat la natație: Felicitări, David!

22 Iun 2022   •   21:10

Noua performanță a lui David Popovici nu l-a lăsat indiferent pe președintele României, Klaus Iohannis, care l-a felicitat pe campionul român.

„O nouă performanță de excepție pentru David Popovici, care a câștigat titlul mondial și la proba de 100 de metri liber. Felicitări, David!”, a scris Klaus Iohannis, miercuri, pe Facebook.

Înotătorul David Popovici (17 ani), a obținut miercuri cea de a doua medalie de aur la Mondialele de Natație de la Budapesta.

După titlul câștigat la 200 metri liber, românul s-a impus categoric și în finala probei de 100 metri.

Rezultatul este unic în istoria natației românești, Popovici devenind primul înotător român care devine campion mondial în probe masculine de natație. În plus, el este și deținătorul recordurilor mondiale de juniori la ambele probe.

Mai mult, a devenit abia al doilea înotător din istorie, care reușește dubla, în cele două probe de liber, 100 și 200 metri.