Jurnalul.ro Ştiri Observator Rezultat de senzaţie pentru biatlonul românesc la startul noului sezon

Rezultat de senzaţie pentru biatlonul românesc la startul noului sezon

de Sorin Anghel    |    27 Noi 2011   •   14:36

Astazi, la Ostersund Suedia, romanca Eva Tofalvi a luat startul in sezonul 2011-2012. Debutul sportivei antrenate de catre Marton Simon a fost unul cat se poate de fericita. Biatlonista din tara noastra s-a clasat pe locul al doilea in proba de Sprint 7,5 km. Ea a gresit tinta o singura data si a terminat la 26,1 secunde in spatele finlandezei Kaisa Makarainen, ca[tigatoarea concursului.

“M-am simtit excelent, chiar daca a nins foarte mult astazi si zapada a fost foarte grea. Am avut multe probleme in ultima perioada, dar prin rezultatul de astazi am demonstrat ca nu e cazul sa ma retrag. Urmeaza un sezon foarte greu in Cupa Mondiala. Sper din tot sufletul sa ca[tig cat mai multe puncte a declarat sportiva de la Sport Club Miercurea Ciuc.