Elevii care termina clasa a X-a vor trece in clasa a XI-a, respectiv ciclul superior al liceului, pe baza unei cereri si in functie de mediile din primii doi ani de liceu.
EUGENIA MIHALCEA
Cu toate acestea nu se stie la aceasta ora care va fi numarul de locuri, aprobat prin hotarare de guvern de Ministerul Educatiei, la primavara. Mai mult, liceenii cu medii mici stau la mana directorilor. Daca acestia solicita acelasi numar de locuri la clase si intr-a XI-a, elevii raman la acelasi liceu, daca nuâ¦
Cei care nu reusesc sa intre in clasa a XI-a vor merge pe piata muncii, fiind vorba, probabil, despre cei cu mediile cele mai mici, a declarat Liliana Preoteasa, directorul Directiei Invatamant Preuniversitar din Ministerul Educatiei.
Repartizarea in clasa a XI-a se face la nivelul scolilor, prioritate avand cei care au urmat cursurile claselor a IX-a si a X-a in respectiva unitate de invatamant. Daca, dupa ce au fost repartizati propriii elevi, mai raman locuri libere, pe ele ar putea fi inscrisi, tot in ordinea descrescatoare a mediilor, elevii din alte licee.