La Congres vor fi prezenţi şi politicieni din Ungaria, precum vicepremierul Semjen Zsolt, care este şi preşedintele Partidului Creştinilor Democraţi (KDNP), dar şi vicepreşedintele Parlamentului Ungariei şi al Partidului Socialist, Ujhely Istvan (MSZP). Politicienii partidului condus de premierul Orban Viktor, Fidesz, lipsesc de pe lista confirmărilor primite de UDMR.
Când a anunţat organizarea Congresului din mai, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că “va fi un Congres mai larg”, la care vor fi invitaţi toţi primarii UDMR. “Deci va fi un Congres la care vor participa circa 800 de delegaţi”, a spus acesta.
Ultimul Congres al UDMR a avut loc între 26 şi 27 februarie 2011, la Oradea, iar la acesta a fost ales Hunor Kelemen nou lider al Uniunii, după ce Bela Marko a anunţat că nu îşi mai doreşte un nou mandat.
Citește pe Antena3.ro

