Daca doriti sa petreceti o vacanta fara probleme, trebuie sa aveti grija sa nu faceti insolatie. De asemenea, cunoasterea masurilor de prim-ajutor in caz de inec va poate prinde bine.
STELUTA INDREI
Pe plajele din Mamaia, cea mai aglomerata statiune de pe Litoral, nu sunt amenajate puncte sanitare. Doar in incinta catorva hoteluri exista cabinete medicale, unde isi desfasoara activitatea cate un medic detasat din Constanta, Bucuresti sau din tara. De aceea este mai bine sa preveniti imbolnavirile sau accidentele. Pentru mici incidente va stau la dispozitie numeroase farmacii, majoritatea fiind deschise nonstop. Medicul de medicina de urgenta Aurel Tran, de la unul din aceste cabinete, ne spune ca pentru cazurile grave se apeleaza ambulanta la 961. De altfel, cateva masini de salvare stationeaza permanent in Mamaia, pentru a se asigura interventia cat mai rapida.
INEC. Acordarea primului ajutor poate salva viata unei persoane scoase din apa. Prima data se face verificarea cavitatii bucale pentru a se elibera caile respiratorii de eventuale alge, nisip etc., iar apoi se verifica pulsul. "Intotdeauna, persoana care acorda primul ajutor se asaza in partea dreapta a victimei. Aceasta se pozitioneaza cu gatul drept, capul intors spre dreapta, sprijinit pe palma dreapta. Daca inecatul nu da semne de viata se incepe masajul cardiac.
Procedura se poate realiza de o persoana sau doua. O singura persoana va executa 10 apasari cu palmele impreunate, in punctul aflat la doua degete mai sus de stern, urmate de doua suflari (respiratie gura la gura). Daca sunt doua persoane, una face cinci apasari, iar cealalta o suflare. Este vital ca in tot acest timp altcineva sa cheme Salvarea, pana la sosirea careia se face masajul cardiac", explica salvamarul Stefanita Spanu.