Tutunul loveste in plamani, in cord, vase, in ficat, in stomac, in pancreas si, bineinteles, in caile aeriene superioare, in teritoriul pastorit de ORL.
FLORIN CONDURATEANU - Pulsul medicinei
Profesorul Dorin Sarafoleanu, membru titular al Academiei de Stiinte Medicale din Romania, explica nocivitatea fumatului asupra rinofaringelui, hipofaringelui, amigdalelor, laringelui etc. In mucoasa cailor respiratorii exista niste cili, niste picioruse care se misca in aceeasi directie precum un lan batut de vant si acesti cili, miscandu-se, impiedica unele substante daunatoare sa ajunga in plamani, ele sunt eliminate de acesti cili. Ei bine, tutunul blocheaza miscarea acestor cili, iar colac peste pupaza, fumul si gudroanele din tutun blocheaza si formarea de mucus, care are un rol important in lupta cu infectiile, cu microbii, cu virusurile. Ca o consecinta este impiedicata si functia protectoare a hipofaringelui asupra laringelui, nu se mai inchide bine glota si apare boala de reflux. Se reintoarce mancarea din stomac in esofag, refluxul acesta ajunge si in corzile vocale, omul se trezeste noaptea tusind, cu nasul infundat, cu nasul si gatul uscate, respiratia devine dificila.